2nd day of our Go Camp activity!

Ось і закінчився другий день нашого літнього мовного табору GoCamp. Підводячи підсумки сьогоднішнього дня хочемо зауважити, що з великим задоволенням, вдалося створити відповідне мовне середовище та умови для заохочення учнів до вивчення англійської мови. Учасники табору мали можливість з волонтером Еллою обговорити тему “Креативність” у формі гри “Мозковий штурм” .
Учні розпочали роботу над проектом на тему “Ми різні, але у нас багато спільного”. За допомогою кольорових долоньок учні будуть передавати свої щоденні емоції.
Наприкінці продуктивного дня діти з задоволенням розважалися, а саме грали в ігри, запропоновані Еллою і співали пісні.
P. S. Діти спробували себе у ролі вчителя і почали навчати Еллу української мови.

2nd day of our Go Camp activity!

We’ve started our day with warming up: writing story and asked some useful and important questions.

Then we’ve discussed the theme of the day “Creativity”. We’ve explained the idea of brainstorming and then asked our students to brainstorm the thought of “creativity”.

With the help of volunteer students have made the observation test and checked their concentrational skills and memory.

Today we’ve started our project work on the theme “We are different,but we have a lot in common”. With the help of colours students will reflect their emotions: six colours – six different feelings. Every day they will make their handprints with different colours, which symbolize their emotions. As a result we will get our “emotional diagram” of the atmosphere that all students can receive during the Go Camp.

Also, we’ve spent a great time playing open air.

To sum up our day, we’ve shared our impessions of our work.

P.S. Students have taught Ella, our volunteer, interesting Ukrainian words with great pleasure.